CHINY

 

PEKIN (BEIJING)

                        

Miasto o niezwykle bogatej historii, która sięga 1 tysiąclecia p.n.e., kiedy było stolicą państwa YAN. Jeszcze niedawno miasto biedne, dziś, szczególnie przed i po Olimpiadzie 2008, nowoczesne i dynamiczne. 

Plac Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju). Jest to olbrzymia, pokryta płytami chodnikowymi pustynia w sercu Pekinu. Przy placu znajdują się m.in. Mauzoleum Mao Zedonga, Pomnik Bohaterów Ludowych, Wielka Hala Ludowa, budynki Muzeum Historii Chin i Rewolucji Chińskiej oraz Brama Niebiańskiego Spokoju prowadząca do Zakazanego Miasta.


                        

Zakazane Miasto to jeden z największych systemów pałacowych świata. Liczy podobno prawie 10 tys. pokoi, a dokładnie 9999,5 pokoju. Zakazane Miasto było siedzibą cesarzy dynastii Ming i Qing. Na początku XV w. w budowę zaangażowanych było ponad 100 tys. artystów i rzemieślników oraz około 1 mln cywilów. Prace ukończono w 1420 r., w tym samym roku cesarz Yongle przeniósł stolicę z Nanjingu do Pekinu. Z Zakazanego Miasta Państwem Środka rządziło przez wieki 24 cesarzy.  


                                

W Pekine nie brakuje kontrastów (powyżej przykład hotelu Hilton położonego obok hutongów), gdzie stare dzielnice hutongów sąsiadują z nowoczesnymi drapaczami chmur. 


                        

Kilka obrazków ze starego Pekinu, gdzie można dobrze i smacznie zjeść, choć nie jest to jak widać kategoria lux, ale folklor, przeżycia, gościnność i otwartość warte dotyku

Up CHINY 2