EMIRATY ARABSKIE

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Zjednoczone Emiraty Arabskie (الإمارات العربيّة المتّحدة) – położone nad Zatkoą Perską i Ormiańską, 

składające się z siedmiu Emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardźa, Ajman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżarjra

DUBAJ

                        

Emiraty zamieszkałe są w większości przez Hindusów i Pakistanczyków oraz inne nacje, głównie pochodzące z Azji. Ok. 20 % ludności to lokalni - Arabowie. 

Oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany w Emiratach. Hindi, Urdu i Perski z racji dużej ilości ekspatriatów z Azji są również w powszechnym użytku. Nadal istnieją niewielkie skupiska slumsów, zajmowane głównie przez "Baluczi" - mieszkańców bez narodowości.


                         Obok najwyższy budynek świata w budowie. Budżet 5 miliardów $

                                                                                                                                                                                            

 

 

 

                                                                                                                                                                                            Budowa rozpoczęła się w 2005 roku i ma się zakończyć w 2009. 

                                                                                                                                                                                            Z planowaną wysokością ponad 900 metrów będzie najwyższy na świecie. 

                                                                                                                                                                                            5 lutego 2008 osiągnął wysokość 604 m i 159 pięter. 

Dubai położony jest nad Zatoką Perską. Dubaj podzielony jest na dwie części kanałem "Creek". Lewa (zachodnia część) to Bur Dubai, gdzie znajduje się większość banków i instytucji finansowych przy ulicy zwanej Bank Street, sklepy ze sprzętem komputerowym znajdują się na Computer Street, drobne sklepiki hinduskie z odzieżą umiejscowione są przy Creek'u. Wiele hoteli 4 gwiazdkowych znajduje się właśnie w Bur Dubai, które uważane jest za centrum Dubaju. W Bur Dubaj toczy się również życie nocne ze wszystkimi jego aspektami znanymi z europejskich miast. Kolejną dzielnicą po zachodniej stronie jest Jumeira. Jest ona płożona bezpośrednio nad Zatoką Perską, z przeważającą zabudową willową. Na Jumeira znajduje się wiele domów należących do szejków. W bezpośrednim sąsiedztwie Jumeira znajduje się Satwa, dzielnica zamieszkała przez imponującą mieszankę kultur i narodowości, począwszy od wyżej wspomnianych Baluci i lokali (Emiratczyków) po Filipińczyków, Pakistańczyków, Hindusów, Lankijczyków, Arabów, Europejczyków, Rosjan i in. Satwa uważana jest za "najniebezpieczniejszą" dzielnicę w Dubaju, o ile w ogóle można mówić o Dubaju w kontekście niebezpieczeństwa. Bezpośrednio za pasem slumsów odgraniczającym Satwa od reszty Dubaju znajduje się najbardziej prestiżowa ulica - Sh. Zayad Road z rzędami wieżowców po obu stronach. 


                        

Powyżej wariacje na temat hotelu - Burj Al Arab. To jedyny na Świecie hotel siedmiogwiazdkowy. Po prawej (wschodniej) części Dubaju znajduje się Deira Dubai, dzielnica w swej górnej (północnej) części zamieszkała głównie przez Hindusów i Pakistańczyków, z niezliczoną ilością tanich jednogwiazdkowych Hoteli goszczących jeszcze większa liczbę prostytutek z Rosji i byłych republik ZSRR, Chin i innych krajów, głównie azjatyckich. W dzielnicy tej znajduje się również Gold Souk - targ złota i platyny, jak i Spice Souk - targ przypraw. Pomiędzy Bur Dubai a Deira Dubai kursują łódki przewożące pasażerów (50 filsów od głowy). Dolna część (południowa) Deira Dubai jest zgoła odmienna od górnej. Począwszy od Fish Rondabout i budynku Etisalatu, w tej części Deira znajduje się wiele hoteli 4 i 3 gwiazdkowych, na Rigga Road i Muraqqabat Street jest mnóstwo restauracji z kuchnią całego świata, z przewagą arabskich, hinduskich i wszędobylskich fastfoodów). W Deira Dubai znajduje się też City Center - jeden z większych shopping mall'i w Dubaju.

 

Up EMIRATY ARABSKIE 2