IZRAEL 2

 

NAZARET

                        

Nazaret (ang. Nazareth, hebr. נצרת; arab. الناصرة, En-Nasira). Nazaret, miasto rodzinne Jezusa, dzisiaj w niczym nie przypomina miasta z czasów,

kiedy Maryja z dzbanem na głowie chodziła do źródła po wodę, a u Jej boku podążał mały Jezus i bosymi piętami wzniecał przydrożny kurz.

Dzisiaj nad miastem dominuje potężna bazylika Zwiastowania, zbudowana przez franciszkanów w latach 1960-1969. Bazylikę zaprojektował włoski architekt Giovanni Muzio.

Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią wznosząca się na wysokość 57 m chroni relikwię - Grotę Zwiastowania. Jak wyglądał domek Maryi kiedy

„wszedł do Niej anioł i pozdrowił” (Łk 1,28) nie wiadomo. Lecz wiadomo z całą pewnością, że kolejne pokolenia chrześcijan otaczały tę Grotę szczególną czcią.

Nowoczesna bazylika stanęła w miejsce kościoła z XVIII wieku, w którym pokazywano grotę. W grocie tej „według tradycji” - jak mówiono, miało miejsce Zwiastowanie.

Kościół XVIII-wieczny, stosunkowo niewielki, z powodów politycznych wybudowany naprędce i niegodny tak ważnego wydarzenia zbawczego, postanowiono zburzyć i wybudować aktualną bazylikę.


KANA GALILEJSKA

                       

Kana (od hebrajskiego "trzcina"), obecnie Kefar-Kana, miejscowość w Galilei, leżąca niedaleko Nazaretu.W tym arabskim miasteczku Jezus dokonał

pierwszego cudu przemieniając na weselu wodę w wino. Tutaj też uzdrowił syna urzędnika królewskiego. Z Kany pochodził apostoł Natanael (Bartłomiej).


BETLEJEM

                        

Betlejem (heb. בית לחם Bêṯ Leḥem; dosłownie "dom chleba"; nowohebrajskie Bejt Lechem; arab. بيت لحم Bajt Lahm; dosłownie "dom mięsa").

Współczesne Betlejem może być obiektem kpin ateistów, roi się bowiem od nazw w stylu: Plac Żłóbka, ulica Żłóbka, ulica Gwiazdy, ulica Pasterzy.

Są też dwa pola Pasterzy i niezliczona liczba obiektów, które przyjęły nazwę od Bożego Narodzenia. Betlejem należy do Autonomii Palestyńskiej.

Miasto jest otoczone ze wszystkich stron przez posterunki izraelskiej armii, murem na wzór Berlińskiego (skąd my to znamy), a na drogach znajdują się punkty kontrolne.

Główna droga, prowadząca w kierunku Jerozolimy, jest zamknięta na przedmieściach, w rejonie grobowca Racheli. Palestyńczycy nie mają tutaj wstępu,

jak również Izraelczycy nie mają swobodnego wstępu do miasta. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego.

Została ona wybudowana w IV wieku, przebudowana w 550 roku i w XII wieku wraz ze słynną Grotą Narodzenia.

Up IZRAEL 3