NIKARAGUA 3

GRANADA

                                  

Granada jest historycznie jednym z najważniejszych miast Nikaragui, gospodarczo i politycznie. Dawne centrum handlu drewnem, złotem i srebrem.

Posiada bogate architektoniczne dziedzictwo okresu kolonialnego. Granada została założona w 1524 r, przez Francisco Hernández de Córdoba i nazwana na cześć klęski ostatniej mauretańskiej twierdzy, którą była hiszpańska Granada. Jest to podobno pierwsze miasto tej części Ameryki, które założono na modłę miasta europejskiego.

W przeciwieństwie do innych miast Ameryki Łacińskiej miasto Granada jest zarejestrowane w oficjalnych dokumentach Korony Aragonii, czyli Królestwa Kastylii w Hiszpanii. Granada jest również znana jako La Gran Sultana, ze względu na architektoniczne wpływy stylu mauretańskiego i andaluzyjskiego. 


JEZIORO NICARAGUA

                                  

Jezioro Nikaragua (Lago de Nicaragua, indiańskie Cocibolca) - największe jezioro w Ameryce Środkowej. Położone jest w rowie tektonicznym, ciągnącym się równolegle do wybrzeża pacyficznego, od którego dzieli go odległość zaledwie 20 km. Bardziej na północ w tym samym rowie położone jest jezioro Managua.

Na jeziorze znajduje się ponad 400 wysp.


WYSPA OMETEPE

       

Ometepe to największa wyspa utworzona przez dwa wulkany wyrastające z jeziora Nikaragua. Wulkan Concepción (1700 m n.p.m.) i wulkan Maderas (1395 m n.p.m.). Nazwa wyspy wywodzi się z języka Nahuatl: Ome (dwa) i tepetl (górski), co oznacza, dwie góry. Jest to największa wyspa wulkaniczna wewnątrz słodkich wód śródlądowych na świecie. Legenda głosi, że wyspę dla Majów stworzyła piękna kobieta, która zasnęła na dnie jeziora, pozostawiając nad wodą tylko swoje (całkiem niezłe) piersi J.

Up