Podczas dzisiejszej lekcji dokonamy połączenia poznanych do tej pory metod modelowania z narzędziami modyfikacyjnymi. Całość oczywiście wykonamy na odpowiednim przykładzie.
Proponuję zatem bez zbytniego przedłużania zabrać się do pracy. Niejednokrotnie zapewne widziałeś Drogi Czytelniku budynki zawierające rzędy kolumn. Proponuję narysowanie namiastki takiego budynku, oczywiście z zastosowaniem poznanych już do tej pory narzędzi. Będzie, jak mówiłem, również okazja do poznania nowych. A zatem na pierwszy ogień proponuję narysowanie jednej kolumny modelowanego budynku. Aby nasza kolumna od razu wyglądała profesjonalnie, narysujmy ją jako połowę przekroju, który następnie obrócimy.
Rys. 1
Narysowany przeze mnie profil został wykonany przy pomocy narzędzia linii oraz
płaskich narzędzi modyfikacyjnych, z tego względu musiałem dokonać
jego zamiany na polilinię w celu jego dalszej edycji - przypomnę
jedynie, że służy do tego polecenie _PEDIT. Po zamianie profilu
na polilinię możemy dokonać jego obrotu względem najdłuższej krawędzi
przy pomocy narzędzia Przekręć.
Rys. 2
Teraz dodamy do naszego modelu kilka detali. Proponuję zatem, aby góra i dół kolumny były zwieńczone cokołami w kształcie sześciokąta.
A zatem narysujmy takie cokoliki. Możemy je stworzyć w dwojaki sposób: albo
z zastosowaniem standardowego narzędzia Kostka, albo poprzez
wyciągnięcie proste prostokąta. Ja wybrałem ten drugi sposób - pewnie
z wrodzonej przekory. Aby dokładnie narysować kwadracik, postąpiłem
niekonwencjonalnie, a mianowicie narysowałem okrąg nieznacznie większy
od średnicy podstawy kolumny, a następnie na kwadrantach okręgu
oparłem linie kwadratu, z którego wykonamy podstawę. Takie podejście
jest o tyle prostsze, że łatwiej jest pozycjonować powstałą bryłę.
Rys. 3
Mając tak przygotowane komponenty, wykonajmy podstawę naszej kolumny poprzez wyciągnięcie powstałego prostokąta.
Rys. 4
To samo zróbmy na górze naszej kolumny. Jasne, ale jak - bez zbędnych prób tworzenia, z przerostem formy nad treścią - rysujemy przecinające się linie na podstawie kostki, a następnie przy pomocy narzędzia Kopiuj obiekt robimy kopię kostki na górze kolumny, pozycjonując ją względem środka kolumny.
Rys. 5
Na zakończenie edycji kolumny proponuję usunąć wszelkie zbędne linie oraz okręgi i połączyć wszystkie jej części w jeden model przy pomocy operacji Boole-'a.
Rys. 6
Teraz możemy już spokojnie powielić nasze dzieło w celu uzyskania odpowiedniego efektu. W tym celu użyjemy poznanego już - - z naszych "płaskich" lekcji -- narzędzia szyku. Podczas tworzenia szyku praktycznie postępujemy tak samo jak przy płaskich rysunkach. Jedynym ważnym elementem jest uruchomienie odpowiedniego widoku w celu odpowiedniego ustawienia szyku. Proponuję przećwiczenie tworzenia szyków w różnych widokach. A zatem po ustaleniu widoku i kliknięciu na ikonie narzędzia zaznaczamy obiekt, który ma być powielony w szyku, a następnie podajemy odpowiednie parametry szyku. Wynik naszego działania jest widoczny poniżej.
Rys. 7
Teraz dorysujmy jeszcze podłogę w celu przećwiczenia narzędzia przesuwania. A zatem narysujmy kostkę o odpowiednich rozmiarach, praktycznie w dowolnym miejscu przestrzeni trójwymiarowej.
Rys. 8
Teraz czas zrobić podłogę. Klikamy zatem na ikonie narzędzia Przesuń,
a następnie odpowiednio pozycjonujemy względem przygotowanych kolumn.
W razie konieczności proponuję narysowanie odpowiedniej linii pomocniczej.
Nie zapominamy również o osnapie.
Rys. 9
Jako że tworzenie szyku kołowego zostało dość dokładnie omówione w "płaskich" lekcjach, proponuję wykonanie we własnym zakresie sztandarowego ćwiczenia wszystkich kursów, a mianowicie narysowanie kołnierza z otworami rozmieszczonymi przy pomocy narzędzia szyku.
Rys. 10
Na zakończenie jedna mała wskazówka: AutoCAD nie posiada narzędzia do tworzenia otworów i należy je wykonać poprzez operacje Boole'a. Jednak najpierw wykonajmy szyk, a potem operacje odejmowania. To ważne, bo po odjęciu uzyskamy jedną bryłę. Tak więc, przyjemnego tworzenia szyków.
[Poprzednia lekcja]
[Spis treści]
[Następna lekcja]
Krystian Kapias, © Wydawnictwo Helion 2002.
|