ZANZIBAR

 

ZANZIBAR

                        

Zanzibar (Unguja)– wyspa należy wprawdzie do Tanzanii (podmiot federacji), ale stanowi w pełni jej suwerenną wewnętrznie część. Zanzibar w X wieku został skolonizowany przez Arabów i Persów oraz pełnił rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach z wybrzeżem afrykańskim, stąd do dzisiaj islam jest główną religią wyspy, a murzynki w chustach i czadorach wyglądają naprawdę egzotycznie. Region uchodzi za ostoję radykalnego, konserwatywnego islamu. Powyżej historyczne centrum miasta Zanzibar - Stone Town, wpisane na listę UNESCO.


                        

Zabudowa miasta, które jest mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, w których nie mieszczą się samochody. 

W przeszłości miasto było centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami między Azją i Afryką. Ciekawostka - w tym mieście urodził się lider grupy Queen, Freddie Mercury


                        

Powyżej Targ Rybny - dokładnie w miejscu dawnego targu niewolników. Na targu spotkać można m.in. czerwone banany. 

Czerwone banany rosną tylko na Zanzibarze. Są grube, krótkie, ale niezmiernie słodkie i mają mocny aromat. Uwielbiane szczególnie przez kobiety :-))

 

 

 

Up ZANZIBAR 2